فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20847
تاریخ انتشار: چ, 1396/07/26 - 02:03
مهارت آموزی در مراکز آموزش فنی و حرفه ای کلید اشتغال
آموزش های فنی و حرفه ای با هدف انتقال مهارت های مختلف به فراگیران و نیز اشتغال فارغ التحصیلان و در نهایت تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف جامعه می باشد.

به گزارش شکوه فرهنگ، هدف از یادداشت بررسی و تبین جایگاه و نقش مراکز فنی و حرفه ای در کار آفرینی و اشتغال زایی می باشد. آموزش های فنی و حرفه ای با هدف انتقال مهارت های مختلف به فراگیران و نیز اشتغال فارغ التحصیلان و در نهایت تربیت نیروی کار مورد نیاز بخش های مختلف جامعه می باشد که قطعا هدف از این آموزش ها افزایش توانایی های دانش، مهارت و قدرت درک افراد و انجام مطلوب تر کار در محدوده وظایف شغلی است.
 
آموزش های فنی و حرفه ای به سبب انعطاف پذیری، نشات گرفته از خصیصه های بازار کار و اوضاع اقتصاد کشور است و نیز به دلیل آموزش و ایجاد مهارت های لازم در افراد برای توانایی در احراز مشاغل نقش به سزایی دارد. این آموزش ها هم مهارتهای خاص مورد نیاز صنعت و هم مهارت های عمومی بازار کار را فراهم می سازد و همچنین برای افراد کارجو و شاغلین که به دلیل تغییرات تکنولوژی دچار کاهش کارآیی می شوند، امکان به روز شدن و تکمیل  مهارت را فراهم می کند. لذا به این نوع آموزش ها به عنوان ابزاری برای مقابله با بیکاری بالاخص بیکاری ساختاری که ناشی از تغییرات در اقتصاد جهانی می باشد نگریسته می شود.
 
در واقع خصیصه این آموزش ها نوعی پرورش کار آفرینی است به این معنی که افراد پس از کسب مهارت و تخصص دانش فنی قادر خواهند بود که فرصت های شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.
 
یکی از اهداف آموزشی کار آفرینی در آموزش فنی، بهبود توانایی های فردی و تخصصی مهارت آموزان است. آموزش فنی و حرفه ای می تواند از طریق دانش افزایی باعث افزایش فرصت های بازار شده و سطح تقاضای کار آفرینی را ارتقاء بخشد، و حتی می توانند مهارت های آموزش دیده خود را با استاندارد جهانی همسطح‌ نمایند.
 
پس به این نتیجه می رسیم خواهران و برادرانی که فارغ التحصیل شده اند و از نعمت اشتغال بر خوردار نیستند، با مراجعه به مراکز آموزشی فنی و حرفه ای بصورت رایگان در رشته مورد علاقه شان آموزش دیده و مدرک فنی و حرفه ای دریافت نموده تا وارد بازار کار شده و برای خود اشتغال زایی ایجاد نمایند، آنهایی هم که مدرک تحصیلی زیر دیپلم و دیپلم دارند به همان صورت عمل نمایند تا آینده درخشانی  داشته باشند و با عنایت به اینکه ضمن طی دوره آموزشی با راه اندازی کارگاه و مغازه سیار، برای خود به صورت فردی و جمعی اشتغال مستقل داشته باشند.
 
عزیز حمیدی کیا مسوول ارزشیابی مرکز آموزش فنی وحرفه ای شهرستان نمین

دیدگاه‌ها

برادر گرانقدر آقای عزیز حمیدی کیا مطالب گذاشته شده در مورد آموزش فنی حرفه ای بسیار آموزنده وعالی بود با نهایت تقدیر تشکر اداره کل فنی و حرفه ای استان اردبیل

عالی بود موفق باشید

خوب بود
ارسال نظر