فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 18983
تاریخ انتشار : چ, 1394/07/15 - 09:40
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین گفت: این گروه یتیم وار و بدون هیچ گونه حمایتی در جشنواره استانی شرکت کردند و ادارت و مسئولان نمین هیچ سهمی در موفقیت گروه تئاتر ندارند.

 سعید افخمی در گفتگو با خبرنگار شکوه فرهنگ با اشاره به اینکه در بیست و سومین جشنواره تئاتر استان اردبیل 12 اثر از کل استان فرستاده شده، که شش اثر از آن با انتخاب هیئت بازبینی به جشنواره راه یافته بود، اظهار کرد: گروه تئاتر صحنه نمین با نمایش "واپسین شب آوریل " توانست به جشنواره استانی تئاتر راه یابد.

 
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین گفت: "واپسین شب آوریل" چهارشنبه هشت مهرماه  در پلاتو استاد نجفلو مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل بر روی صحنه رفت.
 
وی افزود: در این جشنواره بنده رتبه دوم نویسندگی و رتبه سوم کارگردانی و نمایشنامه نویسی، خانم اسما فرزین رتبه سوم بازیگری زن، آقای پرویز جهانگیری رتبه سوم بازیگری مرد و آقای محمدرضا فاتحی توانستند جایزه ویژه بازیگر پیشکسوت به خود اختصاص دهند.
 
افخمی با بیان اینکه در مراسم اختتامیه جشنواره حتی یک مسئول از شهرستان نمین حضور نداشت، اظهار کرد: چرا در شهر نمین که فرهنگی بودن آن زبان زد عام و خاص بوده هیچ استقبالی از فعالیت های فرهنگی، هنری نمی شود.
 
وی با بیان اینکه انتظار داشتیم همچون دیگر شهرستان ها، فرمانداری و سایر نهادهای فرهنگی، هنری نمین از رتبه های کسب شده جشنواره استقبال کرده و در سطح شهر و شهرستان اطلاع رسانی کنند.
 
*تئاتر نمین یتیم‌وار در جشنواره استانی شرکت کرد/ حمایت شهرداری نمین با دادن یک فقره چک مسدود شده
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین با بیان اینکه این گروه یتیم وار و بدون هیچ حمایتی در جشنواره حضور یافته است، اظهار کرد: چرا در نمین هیچ استقبالی نمی شود؟ آیا فرهنگ و مدنیت در این شهر مرده است؟!
 
وی گفت: آقایان رستمی و اکبر نمینی به عنوان اسپانسر از گروه تئاتر نمین حمایت کردند تا بتوانیم در این جشنواره حضور پیدا کنیم.
 
افخمی با اشاره به اینکه شهرداری نمین نیز پس از دو ماه دوندگی تنها حمایت 10 میلیونی ریالی از گروه کرده است، اظهار کرد: شهرداری نمین جهت حمایت از گروه تئاتر یک فقره چک 10 میلیون ریالی از حساب مسدودی داده بود که پس از سه، چهار بار مراجعه به بانک به نتیجه ای نرسیدیم.
 
وی گفت: خانم ماریا جعفری رئیس وقت شورای شهر نمین پس از در جریان قرار گفتن این امر، چک را دریافت کرد و مبلغ مورد نظر را به صورت نقدی به ما داد.
 
وی افزود: قابل تأمل است که شهرداری یه فقره چک که سه بار برگشت خورده و حساب آن مسدود شده را به ما داده بود و واقعاً جای سوال است که با این کار چه چیزی را می خواهند به اثبات برسانند.
 
*دست رد شهردار به سینه تئاتر نمین
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین در ادامه سخنان خود اضافه کرد: گروهای تئاتر قبل از حضور در جشنواره باید در شهر خود یک بار نمایش مورد نظر را به اجرای عمومی بگذارند تا بتوانند در جشنواره حضور پیدا کنند.
 
وی با بیان اینکه متاسفانه تنها مکان فرهنگی شهر و فرهنگسرای آزادگان از گروه ئتانر نمین دریغ شد، اظهار کرد: شهردار نمین سالن فرهنگسرا را در اختیار گروه تئاتر قرار نداد و بیان کرد که اگر هم بخواهید از سالن استفاده کنید نباید برای نمایش و تمرین خود از دکور، سیم کشی و چیز دیگری استفاده کنید.
 
افخمی با  بیان اینکه اجرای نمایش نیازمند پیاده‌سازی دکور مورد نظر نمایش است، اظهار کرد: مگر اجرای نمایش همچون سخنرانی مراسمات است که بدون هیچ تغییراتی از تنها سالن فرهنگی، هنری شهر استفاده کنیم و نخواهیم به چیزی دست بزنیم.
 
وی گفت با توجه به شرایط موجود و عدم ارائه فرهنگسرای آزادگان از سوی شهرداری نمین،  با انجمن تئاتر استان هماهنگ شدیم تا اجرای صورت گرفته در مجتمع فرهنگی هنری فدک را به عنوان اجرای عمومی بپذیرند که خوشبختانه با این امر موافقت شد.
 
*ادارات و مسئولان نمین هیچ سهمی در موفقیت گروه تئاتر ندارند
افخمی با بیان اینکه برای اجرای عمومی نمایش " واپسین شب آوریل" در مجتمع فرهنگی، هنری فدک اردبیل بالغ بر 40 میلیون ریال هزینه شده بود، اظهار کرد: گروه تئاتر نمین حتی تک تومنی از سوی ادارات و مسولین حمایت نشده است.
 
وی با اشاره به اینکه  انتظار می رود که فرمانداری، شورای شهر و شهرداری نمین از فعالیت های فرهنگی، هنری حمایت کنند، افزود: از اداره ارشاد که خود در ساختمان اجاره ای فعالیت می کند، هیچ انتظاری نداریم.
 
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین گفت: به عنوان مثال برای برگزاری مسابقه فوتبال حداقل تدارکی که انجام میشود یک دستگاه مینی بوس برای ایاب و ذهاب آنها فراهم می شود اما برای تئاتر نمین و فعالیت های فرهنگی و هنری در شهر فرهنگی نمین هیچ حمایتی نمی شود.
 
وی با بیان اینکه ادرات و نهادها و مسولین شهرستان نمین هیچ سهمی از پنج جایزه کسب شده در جشنواره تئاتر استان ندارند، گفت: مسئولان هیچ حمایتی مالی، مکانی، روحی و معنوی از گروه تئاتر نمین نکرده اند.
 
* تمرین نمایش تئاتر در کنار سرویس بهداشتی مجتمع فرهنگی فدک
مسئول گروه تئاتر صحنه نمین اظهار کرد: برای راه‌یابی  به جشنواره باید تمرین می کردیم و از آنجا که شهرداری نمین فرهنگسرا را در اختیار ما نگذاشته بود و چون گروه تئاتر شهرستانی بودیم در مجتمع فرهنگی، هنری فدک مکانی برای تمرین و اجرای نمایش به ما ندادند و به همین خاطر ما مجبور شدیم در طبقه بالا و جنب سرویس بهداشتی مجتمع فدک تمرین کنیم.
 
وی گفت: گروه تئاتر نمین با یک بار تمرین نمایش توانست در جشنواره شرکت کرده و بتواند پنج جایزه را به خود اختصاص دهد.
 
افخمی گفت: جای سوال دارد که تا چه وقت اسم فرهنگ و هنر را یدک خواهیم کشاند و در عمل هیچ اقدام و حمایتی نخواهد شد. تا کی اصحاب فرهنگ و هنر برای نمین افتخار آفرینی خواهند کرد اما هیچ حمایتی نخواهد شد.
 
وی افزود: در طول چند سال گذشته چندین بار درخواست کرده ام که طی جلسه یا همایشی از حامیان، عوامل و دست اندرکاران فرهنگ و هنر تقدیر شود و قول مساعد داده شده اما در عمل هیچ اقدامی نشده است.
 
وی افزود: اگر آقای رستمی یا آقای اکبر نمینی از گروه تئاتر حمایت می کنند وظیفه آنها نیست،  آنها لطف می کنند که حمایت می کنند و وظیفه ماست که از آنها تقدیر و تشکر کنیم.
 
*دیگر با نام نمین فعالیتی نخواهم کرد
افخمی گفت: ما از وضع کنونی بغض کرده ایم و نمی دانیم حرفمان را در این شهر به چه کسی بگوییم. مطمئناً و قطعاً این آخرین فعالیت من به اسم نمین بود مگر اینکه حمایت شده و مکان فرهنگی، هزینه نمایش ها تامین شود و ساخت و ساز مجتمع فرهنگی نمین به پایان برسد.
 
وی بیان کرد: تصمیم گرفته ام از این به بعد برای اردبیل فعالیت کنم چرا که در نمین چیزی نیست، سال گذشته زن بازیگر تئاتر نمین رتبه اول استان را به خود اختصاص داد، اما هیچ تقدیری از آن نشد. فعالیت و درخشش گروه تئاتر نمین در طول تاریخ شهرستان کم نظیر بوده و تا کنون به این اندازه پیشرفت نداشته است.
 
وی گفت: تنها شخصی که در این مدت برای تئاتر نمین دلسوزی، حمایت و پشتیبانی کرده، آقای ابراهیم عادل‌نیا کارشناس امور فرهنگی، هنری اداره ارشاد نمین هستند. آقای عادل‌نیا بارها خواسته ورک شاپ و کلاس های آموزشی تئاتر در نمین برگزار کند اما هیچ حمایتی از وی نشده است.
 
وی اظهار کرد: فرهنگ مهمترین اصل در ساختن شخصیت یک فرد و جامعه است اما متأسفانه در نمین هیچ اهمیتی به این موضوع داده نمی شود.
 
وی با اشاره به اینکه همه حوزه ها از اهمیت برخوردار بوده اما بنده از سوی اصحاب فرهنگ و هنر سخن می گویم، بیان کرد: نمین نیازمند آسفالتاست، نمین نیازمند گردشگری است، نمین نیازمند بیمارستان است و برای این شهر همه چیز لازم است، اما در کنار همه این موارد احدث مجتمع فرهنگی و توجه به فرهنگ آن نیز یکی از مهمترین موارد است.
 
* با این روال فرهنگی در نمین باقی نخواهد ماند
مسئول گروه تئاتر نمین گفت: اگر دقت کنیم روز به روز قهوه خانه های زیاد شده و از سوی دیگر وقت بیشتر جوانان صرف فضای مجازی می شود. یک قهوه خانه برای اینکه بتواند بهتر و بیشتر قلیان بفروشد در شبکه های اجتماعی آندرویدی نسبت به ایجاد گروه اقدام کرده تا بدین طریق و با ایجاد جذابیت جوانان را به خود جذب کند، اما در مقابل چرا برای فرهنگ هیچ جذابیتی ایجاد نمی کنیم؟!
 
وی افزود: در شهر فرهنگی نمین انتظار می رود که در تنها نشریه آن انعکاس فرهنگ و هنر به چشم به خورد و فعالیت های فرهنگی، هنری شهر نمین در آن انتشار یابد.
 
وی بیان کرد: بی توجهی به حوزه فرهنگ و هنر بگونه ای بوده که در حال حاضر عملکرد موسسه های فرهنگی و هنری نمین  خنثی بوده و فعالیت چشمگیری در این حوزه ندارند.
 
افخمی گفت: اگر همچنان چنین وضعی بر نمین حاکم باشد دیگر فرهنگی در نمین باقی نخواهد ماند و هنگام صحبت کردن با یکدیگر به دوران ما قبل تاریخ بر خواهیم گشت و با تبر و تیشه باهم سخن خواهیم گفت چرا که دیگر فرهنگی باقی نخواهد ماند.
 
* فرهنگ در نمین در حاشیه قرار گرفته است
مسئول گروه تئاتر نمین بیان کرد: مجتمع فرهنگی که در نمین در حال احداث است تنها آب باریکه ی فرهنگی نمین است که در حال ساخت بوده و باید از ظرفیت، تجهیز و ساخت مجتمع فرهنگی نمین مورد حمایت قرار بگیرد.
 
وی با اشاره به اینکه برای احداث مجتمع فرهنگی نمین آقای عادل‌نیا کارشناس امور فرهنگی‌و‌‌هنری ارشاد و آقای محمدی رئیس سابق ارشاد پیگیری‌های زیادی انجام داده اند، گفت:  از ریاست جدید اداره ارشاد نمین خواهشمندیم که به جد پیگیر احداث مجتمع فرهنگی نمین باشند، تا ما که امروزه سوختیم و چیزی ندیدم، نسل های آینده اینگونه نباشند. خواهشاً مسئولان استانی و شهرستانی به اعتبار و تکمیل مجتمع فرهنگی نمین توجه لازم را داشته باشند.
 
افخمی گفت: مکان در نظر گفته شده برای احداث مجتمع قرهنگی نمین مناسب نبوده و در حومه قرار گرفته و این نشان از آن است که فرهنگ در این شهر در حاشیه و حومه قرار گرفته و اگر در مرکز شهر قرار می گرفت نشان از آن بود که به فرهنگ بها داده می شود.
 
وی گفت: هر چند که دیگر عملیات اجرایی مجتمع فرهنگی در حاشیه شهر انجام شده اما حتی باید در گچ بری، صندلی ها، فضا سازی و حتی آجر به آجر که روی هم گذاشته می شود توجه شود و  المان فرهنگی نمین را حفظ کنند.
 
افخمی گفت: تنها خواسته بنده این است که مجتمع فرهنگی نمین به بهترین نحو به بهره برداری برسد. بگذارید مکان فرهنگی داشته باشم اما اگر فعالیتی هم نبود، لااقل مکان فرهنگی و حرفی برای گفتن داشته باشیم. آن گونه که مشگین شهر، نیر و دیگر شهرستانها دارند بگذارید نمین هم داشته باشد. وقتی ظرفیت و استعداد لازم در حوزه فرهنگی و هنری نمین وجود دارد لااقل زمینه و امکانات اولیه آن فراهم شود.

انتهای پیام/*

 

ارسال نظر