فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 3927
تاریخ انتشار : پ, 1392/01/08 - 12:13
شکوه فرهنگ : مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان نمین گفت: سهام عدالت به صورت رایگان به مردم عرضه نشده است و بهای آن طی اقساطی از سود سهام وصول خواهد شد و پرداخت سود سهام عدالت، پس از وصول اقساط سر رسید شده از همان سود امکان پذیر خواهد شد.

محمد آستانی در گفتگو با شکوه فرهنگ گفت: واگذاری سهام عدالت پس از روی کار آمدن دولت نهم و ابلاغ سیاست کلی اصل 44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری صورت گرفت.
 

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان نمین افزود:  رئیس جمهور از مقام معظم رهبری درخواستی مبنی بر واگذاری 40 درصد شرکت های دولتی که طبق اصل 44 قانون اساسی قابل خصوصی سازی هستند، به  دهک های پایین جمعیتی جامعه به عنوان سهام عدالت واگذار شود و مقام معظم رهبری از این طرح  استقبال کرده و با آن موافقت نمودند.
 

وی به اهداف واگذاری سهام عدالت اشاره کرد و گفت: طرح واگذاری سهام عدالت از اهداف مختلفی تشکیل شده است که از جمله آن توزیع متعادل ثروت ملی، گسترش حاکمیت در سطح عموم، تامین عدالت اجتماعی، متکی نمودن خانواده های نیازمند، کاهش وابستگی خانواده ها از نهادهای حمایتی، ایجاد در آمد بلند مدت برای خانواده های کم درآمد، کاهش اندازه بخش دولتی و افزایش بخش خصوصی در اقتصاد کشور از طریق واگذاری های دولتی را می توان نام برد.
 

این مسئول بیان داشت: سهام عدالت از 56 شرکت بزرگ دولتی تشکیل شده است که درصد واگذاری سهام شرکت ها نسبت به یکدیگر متفاوت است.
 

آستانی در ادامه سخنان خود افزود: سهام عدالت در مجموع 6 دهک جمعیتی جامعه را مورد پوشش قرار می دهد که این دهک ها 42 میلیون نفر از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است و مشمولان طی 20 مرحله، شناسایی و برای این افراد فراخوان دریافت سهام عدالت صادر شده و سهام آن ها از طریق شرکت های تعاونی سهام عدالت واگذار خواهد شد.
 

وی گفت: مراحل 20 گانه واگذاری سهام عدالت از مراحل مختلفی از جمله مرحله اول مشمولان کمیته امداد، بهزیستی ، ایثارگران فاقد شغل،  مرحله دوم روستاییان و عشایر، مرحله سوم کارکنان دولتی و بازنشستگان لشگری و کشوری را شامل می شود  تا اینکه در مرحله آخر واگذاری، مشمولان کارگران فصلی و ساختمانی است و اکنون مشمولان این مرحله در حال تکمیل و پالایش اطلاعات می باشند.
 

مدیرعامل شرکت سهام عدالت نمین در خصوص فرآیند دریافت سهام عدالت بیان داشت:  ابتدا مشمولان از طریق نهاد های مرتبط شناسایی شده و اسامی آنها مطابق فرم های مخصوص که از طرف دبیرخانه سازمان خصوصی سازی تهیه شده است تکمیل شده و به همان سازمان ارسال می شود و پس از پالایش این لیست به نام افراد فراخوان دریافت سهام عدالت ارسال می شود و مشمولان پس از مراجعه به شرکت های تعاونی نسبت به دریافت سهام عدالت اقدام می کنند.
 

آستانی ارزش اولیه سهام برای هر نفر را 10 میلیون ریال عنوان کرد که اکنون با ارزش افزوده ای که صورت گرفته است این مبلغ به 30 میلیون ریال افزایش یافته است.
 

این مسئول با اشاره به این که خرید و فروش سهام عدالت ممنوع و غیر قانونی است اظهار داشت: در آینده نزدیک شرکت های سرمایه گذاری وارد بازار بورس بهادار خواهند شد که در این صورت امکان معادله سهام عدالت و خرید و فروش آن برای مردم امکان پذیر خواهد بود.
 

این مسئول سهام های عدالت را ارزشمند توصیف کرد و به سهام داران توصیه کرد که از فروش آن ها خودداری کنند  چرا که در آینده می تواند برای سهام داران درآمد بلند مدتی ایجاد کند.
 

وی در ادامه سخنان خود گفت: سهام عدالتی که به مردم ارائه شده است رایگان و بدون بها نمی باشد بلکه بهای سهام به صورت اقساط 10ساله از سود آن کسر خواهد شد.
 

آستانی خاطر نشان شد: البته مشمولان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، روستاییان و عشایر از تخفیف 50 درصدی  برخورداد بوده و مابقی در اقساط ده ساله از سود سهام کسر خواهد شد .
 

وی ادامه داد: با توجه به تبصره ماده 100 قانون پنج ساله توسعه، پس از وصول اقساط سررسید شده پرداخت سود امکان پذیر خواهد بود در غیر این صورت پرداخت سود سهام ممنوع است.
 

این مسئول یادآور شد: البته در سال ها 86 و 87 سود سهام در شهرستان نمین به مبلغ یک میلیارد و 200 میلیون تومان به مشمولان سهام عدالت مرحله اول و مرحله دوم و کارکنان دولت و بازنشستگان لشگری و کشوری پرداخت شد.
 

وی در ادامه خاطر نشان شد: در صورت امکان پرداخت سود سهام عدالت، از رسانه های جمعی به صورت سراسری اطلاع رسانی خواهد شد.
 

وی با اشاره به جمعیت سهام داران شهرستان نمین گفت: از جمعیت کل شهرستان نمین 47 هزار و 720 نفر طی مراحل مختلف به عنوان مشمولان سهام عدالت شناسایی و پذیرفته شده اند و در سیستم رایانه ای شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستان نمین به عنوان سهام دار ثبت شده اند.
 

مدیرعامل شرکت سهام عدالت نمین با عنوان اینکه 80  درصد جمعیت شهرستان برگه سهام عدالت دریافت کرده اند افزود : ثبت نام از کارگران فصلی و ساختمانی از سال پیش شروع شده و این مشمولان به صورت اینترنتی در سایت وزارت تعاون ثبت نام کرده اند و افرادی که به عنوان کارگران فصلی و ساختمانی تائید شده اند برای آنها فرم های شناسایی صادر شده است و این فرم ها از طریق شرکت های تعاونی عدالت شهرستانی در حال تکمیل می باشد.
 

وی به وضعیت آخرین مشمولان سهام عدالت پرداخت و بیان داشت: در شهرستان نمین 956 خانوار به عنوان کارگران فصلی و ساختمانی تائید شده اند و اکنون نیز در حال پر کردن فرم های این مشمولان هستیم و بعد از تکمیل، این فرم ها به سازمان خصوصی سازی ارسال می شود و پس از پالایش و تایید برای این افراد دعوت نامه دریافت سهام عدالت صادر خواهد شد.
 

آستانی گفت: در حال حاضر تحت هیچ شرایطی ثبت نام جدید وجود ندارد و این بستگی به دولت و مجلس دارد که شرایطی  مهیا کنند تا افرادی که واجد شرایط می باشند بتوانند ثبت نام کنند و هرگونه اقدامی در این خصوص از طریق رسانه های جمعی اطلاع رسانی خواهد شد.
 

این مسئول از شهروندان خواست تا در صورت داشتن هرگونه سوالی با شماره 3226949 تماس گرفته و یا به صورت حضوری مراجعه کنند و در استان نیز می توانند به دبیرخانه ستاد سهام عدالت استانی سازمان امور اقتصاد و دارائی واقع در شهرک اداری کارشناسان مراجعه نمایند.
 
 
انتهای پیام/*

ارسال نظر