فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 14633
تاریخ انتشار: ش, 1393/03/10 - 13:44
جشنواره گل های بابونه یا گل های مینا ! کدامیک؟!
شکوه فرهنگ: در منطقه گردشگری فندقلو جشنواره ای با عنوان جشنواره گل های بابونه برگزار می شود اما دریغ از این که در آنجا بابونه ای نیست تا جشنواره ای هم با آن نام برگزار شود و گل های موجود در آنجا گل های مینا هستند که . . .

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی شکوه فرهنگ، از سال ها پیش در منطقه ما جشنواره ای به نام جشنواره گل های بابونه برگزار می شود که در برخی از سال ها به دلیل اعتراض  عده ای این جشنواره برگزار نشد، ولی امسال قرار است که در 23 خرداد ماه این جشنواره برگزار شود.

 

گروهی از برگزارکنندگان معتقدند که این جشنواره را با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت های شهرستان نمین برگزار می کنند و در همین راستا مسئولین شهرستان برای این مراسم 300 میلیون ریال و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان 450 میلیون ریال اعتبار اختصاص داده اند. جشنواره ای که قرار است در آن بیش از 15 غرفه برای معرفی ظرفیت ها و استعدادهای شهرستان برپا شود و البته یک هفته مانده به مراسم بنرهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی آنها نصب گردد و تله کابین نیز در روز برگزاری جشنواره گل های بابونه تخفیف بدهد و غرفه هایی با اختصاص به صنایع دستی، تولیدی ها و کارخانجات فعال منطقه، تواتمندی های کشاورزی، غذاهای سنتی و بومی، غرفه ورزشی، غرفه هنرهای تجسمی و . . . در این جشنواره توانمندی های منطقه را به نمایش بگذارند.

 

 

گل های مینا ، جنگل فندقلوی نمین

 

 

اما منتقدان برگزاری این مراسم معتقدند که اولاً  گل بابونه ای در منطقه گردشگری فندقلو وجود ندارد تا جشنواره گل های بابونه برگزار شود و گل های موجود در فندقلو که به رنگ اغلب سفید و گاهاً زرد بوده و توسط برگزار کنندگان مراسم بابونه نامیده می شوند گل های مینا[1] هستند و جای تأسف دارد که مسئولان شهرستانی که زحمت اجرای برگزاری جشنواره ای با مبلغ نزدیک به یک میلیارد ریال را به خود می دهند، ندانند که گل های مورد نظر گل های مینا است نه گل های بابونه.

 

ثانیاً منتقدان معتقدند که برگزاری این جشنواره در ماه خرداد که ماه حزن و عزای رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی و عزای کشتار 15 خرداد در آن هست، مناسب نیست زیرا زمانی که مردم با اندوه در مراسمات 14 خرداد و 15 خرداد مشغولند برخی از مسئولین به شدت به دنبال فراهم کردن خواننده و نوازنده برای اجرای مناسب جشنواره به اصطلاح بابونه هستند.  بابونه ای که خودش در فندقلو نیست ولی نامش بهانه ای برای برخی ها هست. همچنانچه که میلاد حضرت مهدی (عج) هم بهانه ای است برای عده ای که دنبال اهداف خود هستند و می دانند که حضرت مهدی (عج) با اختلاط زن و مرد و برگزاری مراسم با موسیقی های آن چنانی میانه ای ندارد.

 

ثالثاً منتقدان معتقدند که وقتی که امسال «سال اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، اختصاص نزدیک به یک میلیارد ریال به برگزاری جشنواره به اصطلاح بابونه، مدیریت کردن جهادی نیست! زیرا که مسئولین می توانند به جای اختصاص این مبالغ به تبلیغات کاذب و دادن این پول ها به مجریان مشهور و آوازه خوان ها و تنبک زن ها و مختلط کردن زن و مرد در منطقه فندقلو به نام جشنواره بابونه، برنامه ریزی دقیق تری انجام دهند و به جای خردادماه این برنامه را در اردیبهشت ماه یا تیرماه با فکر بهتری برگزار کنند که خانواده ها هم دغدغه مدرسه و دانشگاه نداشته باشند.

 

گل های مینا ، جنگل فندقلوی نمین

 

رابعاً ایجاد غرفه های یک روزه و چند ساعته برای نشان دادن توانمندی های شهرستان بهانه ای است برای برخی از افراد، زیرا که این دوستان می توانند این غرفه ها را در طول تابستان در منطقه برگزار کنند و توانمندی های شهرستان را در منطقه فندقلو که همیشه در فصل های بهار و تابستان مسافر و گردشگر دارد به معرض نمایش بگذارند و حتی بازار محصولات صنایع دستی را در آنجا دایر کنند. آرزویی که به حق، عاقلانه و خیلی بهتر از آن است که توانمندی های شهرستان را چند ساعته به معرض نمایش بگذاریم و در این چند ساعت با ایجاد سر و صدای بزن و بکوب حواس شرکت کنندگان را هم طوری مدیریت کنیم که اصلاً متوجه توانمندی های منطقه نشوند.

 

خامساً به جای اختصاص 700 میلیون ریال به یک جشنواره چند ساعته که اغلب هزینه ها صرف ساز و آواز و مجری و خنده و شوخی های بی مورد می شود بهتر است مسئولان محترم این میزان پول را به خرید صنایع دستی مردم محروم منطقه که در پستوی خانه ها مشغول جاجیم بافی و گلیم بافی هستند اختصاص بدهند و مقداری از این پول را در قالب تشویق برای تولیدکنندگان در نظر بگیرند تا صنایع دستی مردم منطقه حمایت شود.

 

سادساً اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که 450 میلیون ریال به جشنواره گل های بابونه اختصاص می دهد، گل هایی که گل های مینا هستند نه بابونه، بهتر است کمی هم به فکر میراث فرهنگی بوده و مبلغی در این اندازه را به میراث فرهنگی منطقه اختصاص دهد تا حفاران غیرمجاز، منطقه را مثل سوراخ موش، سوراخ سوراخ نکنند و این اداره به فکر مناطق غارت شده به دستان حفاران غیر مجاز هم باشد.

 

سابعاً مسئولین محترم در برگزاری مراسمات و برنامه ها به دیدگاه مخالفین هم احترام بگذارند و وقتی که عده ای با دلسوزی و دلیل و منطق مدعی اند که این برنامه مفید نیست، مسئولین محترم در صدد القاء فکر ناپخته و غیر کارشناسی خود نبوده و به مشورت و خرد جمعی دلسوزان منطقه نیز احترام بگذارند.

 

ثامثاً نام جشنواره را هم جشنواره توانمندی های شهرستان و یا جشنواره گل های مینا بگذارند که اینگونه بهتر و واقعی تر است.

 

 

گل های مینا ، جنگل فندقلوی نمین

 

 

جان کلام: خشت اول چون نهد معمار کج، تا ثریا می رود دیوار کج. برگزار کنندگان اولیه این جشنواره چون فرق بین گل های مینا و گل بابونه را نفهمیده اند این گرفتاری را به وجود آورده اند و مسئولینی که چشم بسته در این مدت به برگزاری این جشنواره اصرار دارند مشکل را مشکل تر ساخته اند. حال بهتر است که نام، زمان،کیفیت، شکل و اهداف جشنواره تغییر یابد و برای معرفی توانمندی های منطقه برنامه ای بهتر ارائه شود. برنامه ای که به فکر معرفی توانمندی های شهرستان نه در یک روز و چند ساعت بلکه در طول تابستان باشد که عرب و عجم، کرد و لر و خارجی و غیره به منطقه ما سرازیر می شوند و البته در لابه لای جنگل های منطقه پرسه می زنند و اصلاً نمی دانند که اینجا نمینی هست و صنایع دستی دارد و گلیم و جاجیمش آوازه جهانی دارد و میراث فرهنگی اش را در زیر خاک آن قدر جستجوگران طلا جستجو کرده اند که گویا این منطقه گردشگری چاله چوله ای است بی صاحب، که نیاز به مدیران و مدیریتی با سبک و سیّاق  جهادی دارد.

 

این مطلب درد و دل عده ای است که دغدغه فرهنگ شهرستان را دارند و می خواهند توانمندی های منطقه، اصولی، علمی و به صورت پایدار و دایمی به معرض تماشای عموم گذاشته شود و نه به صورت مقطعی و موردی. امید است که به پتانسیل های دیگر موجود در منطقه از جمله شهدای روستای نیارق که در خلق حماسه مبارزه با رژیم پهلوی در سراسر کشور بی نظیر هستند توجه شود و البته مراسمات ملی و مذهبی در شهرستان نمین با حضور موثر داعیان فرهنگ شهرستان با شکوه تر از قبل برگزار شود.

 

گل های مینا

 

گل های مینا

 

- پانوشت:

1- گل مینا (Chrysanthemum leucanthemum L)، گیاه چندساله‌ای از خانوادهٔ پاناسه آ و از تیره مینا است.گل مینا در شمال ایران رویش فراوانی دارد. طول این گیاه ۳ تا ۶ اینچ بوده و گل‌های آن به رنگ هایِ سفید، صورتی، و همچنین بنفشِ پر رنگ هستند.

انتهای پیام/*

دیدگاه‌ها

با تشکر از مطالبی که در این سایت جهت آگاه سازی مردم بخصوص مسئولان قرار دادید که شاید این خفتگان بیدار شوند

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D8%A7%D8%A8%D9%88%D9%86%D9%87 http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D9%84_%D9%85%DB%8C%D9%86%D8%A7 قبل از نوشتن ایم مطلب کاشکی در اینترنتی جستجویی درباره فرق و شباهت گل بلبونه و مینا میکردید

ضمن تشکر از نظر شما، اطلاعات کاملی در رابطه با گل بابونه و گل مینا داریم و مطالب نوشته شده در اینترنت کامل نیست. گل بابونه به دلیل خرید و فروش آن در مناطق روستایی برای اهالی بومی منطقه شهره عام و خاص است و در صورتیکه گل های مینای موجود در منطقه گل بابونه محسوب می شدند مطمئناً با جمع آوری و فروش آن اهالی منطقه خوشحال می شدند و درآمد زیادی بدست می آوردند و فرصت طلبان اجازه نمی دادند آن همه گل در منطقه بیش از چند روز دوام بیاورند. لازم بذکر است که گل مینا هم از خانواده گل بابونه است ولی فرق بسیاری باهم دارند. در فرصت دیگر تصویر گل بابونه و خواص آن برای اطلاع شما عزیزان منتشر خواهد شد.

آفرین به شما، خبرنگار باید مدافع حقیقت باشه و ندازه عده ای چه از روی نادانی و چه با آگاهی همه چیز رو به بازی بگیرند

با تشکر از شما در شهری مسئولین رده بالای آن و در ساعت پروازی بوده و به فکر حزب و جناح و کلید هستند . عزیزم اینها به دنبال مهره چینی در خصوص انتخابات مجلس هستند از اینها انتظاری بیشتر ازاین نیست
ارسال نظر