فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 17728
تاریخ انتشار: چ, 1393/12/13 - 09:57
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: جام طلای کشف‌شده در مشگین‌شهر صددرصد اصل و هم‌سن جام مارلیک و حسنلو است.

به گزارش شکوه فرهنگ به نقل از سبلانه، کریم حاجی زاده باستانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه رویکرد اقتصادی با عنوان اقتصاد گردشگری را مهمترین اولویت این سازمان دانست و گفت: تمام تلاشمان را برای عملیاتی شدن ماموریت جدید سازمان به کار می گیریم.

 

وی افزود: در برنامه توسعه اقتصادی کشور تنها یک ششم از سرمایه لازم برای اقتصاد گردشگری توسط دولت تامین شده و در نتیجه بقیه سرمایه گذاری ها باید با مشارکت بخش خصوصی تامین شود.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تصریح کرد: در کشور ما تاریخ و طبیعت ظرفیت‌هایی هستند که می توانند با جذب سرمایه‌گذار در اقتصاد جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند، اما نباید با سرمایه‌گذاری‌های ناشیانه این ذخیره‌گاه زیست‌کره موجود در کشور و استان اردبیل را نابود کرد.

 

وی خاطر نشان کرد: اقتصاد گردشگری اقتصاد بازاری است اما اگر بخواهیم مطابق میل مشتری کالاهایمان بسته بندی و روانه این بازار شود این احتمال وجود دارد که طبیعت و هویتمان از بین برود؛ از این رو تلاش می‌کنیم با شناسایی، معرفی ارزش و ماهیت ظرفیت های طبیعی و تاریخی، سنجش جوانب مختلف و با کار کارشناسی در حوزه اقتصاد گردشگری گام برداریم.

 

حاجی زاده  میزان سرمایه‌گذاری های افتتاح شده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل را 703 میلیارد تومان بیان کرد و گفت: باید اعتراف کرد کمتر سرمایه‌گذار بخش خصوصی حاضر می شود در بازارهای هدف اردبیل که تمام فصول سال را در برنمی گیرد سرمایه‌گذاری کند.

 

وی حجم سرمایه گذاری های در حال انجام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل را هم  2 هزار و 200 میلیاردتومان عنوان کرد و گفت: تلاش ها برای تسهیل  سرمایه گذاری در حوزه گردشگری با جدیت ادامه دارد.

دو پروژه در مشگین شهر ، تله کابین حیران و پروژه های اقامتی در سرعین از جمله پروژه هایی هستند که به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل  با مشارکت بخش خصوصی پیشرفت خوبی کسب کرده اند.

 

 توان تخصصی لازم برای احیای بقعه شیخ صفی فراهم نیست

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در خصوص آخرین وضعیت مرمت های صورت گرفته در بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی هم اظهار کرد: این بقعه که به ثبت جهانی رسیده هنوز دارای طرح جامع مرمتی نیست و تمام کارهای صورت گرفته روی این بنای منحصر به فرد از روی اضطرار بوده است.

 

وی گفت: پی و پیکره بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی مستحکم شده و در این بنا احساس خطر نمی شود.

حاجی زاده افزود: با اینکه کارهای مثمرثمر خوبی در بقعه شیخ صفی اردبیلی  انجام شده اما نمی توان بی‌گدار به آب زد، چراکه هر گونه مرمتی در این بقعه با نظر شورای عالی و زیر نظر یونسکو انجام می شود از طرفی تا مرحله تدوین طرح جامع مرمتی و توان تخصصی لازم برای احیا این بنا فراهم نشود نمی توان انتظار داشت کاری اساسی روی این آثار قدیمی صورت بگیرد.

وی معتقد است: لازم نیست هر چیزی عین اول آن ساخته شود چراکه تخریب جز تاریخ است ، با این حال تلاش می کنیم تا با توافقنامه های بودجه ای و فراهم کردن توان تخصصی لازم  کار اساسی برای مرمت بقعه صورت بگیرد.

 

جام مشگین شهر هم سن جام مارلیک

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در خصوص سرنوشت بزرگترین محموله اشیا باستانی کشف شده در مشگین شهر اظهار کرد: تمام مراحل قانونی شناسایی و سبک آثار انجام شده و جام مشگین شهر صدردر صد اصالت دارد و تقلبی نیست.

وی افزود: اشیا و جام طلایی کشف شده از مشگین شهر به هیچ وجه از استان خارج نمی شود؛جام مشگین شهر متعلق به عصر آهن 2 و هم سن جام های مارلیک و حسنلو است  و به گروهای قومی سکایی مربوط است.

 

انتهای پیام/*

ارسال نظر