فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 19927
تاریخ انتشار: پ, 1395/03/20 - 08:31
کارشناس فرهنگی و رسانه استان اردبیل بر ضرورت تشکیل ستاد مدیریت بحران فضای مجازی در این استان تاکیدکرد.

به گزارش شکوه فرهنگ به نقل از آذرسلام، قاسم محمدزاده با اشاره به آسیب های فضای مجازی در استان اردبیل اظهار داشت: دغدغه‌های فضای مجازی در کشور و استان اردبیل جدی بوده طوری که این استان به دلیل حاشیه ساز بودن در فضای مجازی، مطرح است.

کارشناس فرهنگی و رسانه استان اردبیل با اشاره به اینکه اردبیل در حال تبدیل شدن به کلانشهر است که این امر بالطبع مشکلات فضای مجازی خاص خود را به دنبال خواهد داشت، گفت: دامن گیر شدن موارد متعددی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از جمله غرق شدن دو دانشجوی دختر در زمستان سال قبل در شورابیل، قتل پزشک خون و انکولوژی در اردبیل، درگیری اراذل در بیمارستان تامین اجتماعی سبلان و موارد دیگری که در فضای مجازی حاشیه ساز شده است.

محمدزاده با اشاره به ضریب نفوذ 55 درصدی اینترنت در استان اردبیل و استفاده از بستر شبکه های اجتماعی بدون نظارت و افسار گسیخته، بر اصل خطرساز بودن عدم نظارت و کنترل آن تاکید کرد و افزود: روند رو به رشد بحران های فضای مجازی و شبکه اجتماعی در استان اردبیل بر تشکیل «ستاد مدیریت بحران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی» متشکل از مسئولان فرهنگی و دستگاه های مرتبط را ضروری ساخته است.

وی با بیان اینکه موارد اخیر موجب لطمه به آبروی استان در سطح ملی و حتی جهانی شد ه و هزینه هایی را برای استان و برخی از مسئولین به دنبال داشت، تصریح کرد: فعالیت های گذشته جهت ساماندهی به این موضوع تاکنون اثربخشی نداشته و جلسات متعددی به منظور مدیریت بحران فضای مجازی تشکیل شده اما انسجام بخشی به این مدیریت همت جدی را می طلبد.

کارشناس فرهنگی و رسانه استان اردبیل گفت: در صورتی که حوزه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مدیریت و نظارت شود 70 درصد بحران ها و مشکلات مربوط به این حوزه قابل حل و کنترل خواهد بود.

وی تاکید کرد: پیشگیری قبل از بحران رسانه ای، مدیریت محتوایی، کانالیزه کردن به منظور استفاده درست از بستر فضای مجازی آفت زدایی کرده و به سلامتی این حوزه مصونیت خواهد بخشید اما متاسفانه هیچ گونه نظارتی بر این شبکه ها وجود ندارد و با این وضعیت در آینده با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

محمد زاده گفت: ایجاد فضای سالم اینترنتی و شبکه های اجتماعی و اینترنت داخلی از دغدغه های مقام معظم رهبری و مطالبه جدی مردم از مسئولان است.

این مسئول با اشاره به تجارب چندین ساله پلیس فتا، بسیج و سایبری در بستر فضای مجازی از فعالان و مسئولان فرهنگی خواست: در این حوزه علاوه بر ورود جدی راهکارهایی را جهت تجمیع و همکاری ارائه دهند.

کارشناس امور فرهنگی و رسانه استان اردبیل استفاده از بار علمی اساتید و دانشجویان دانشگاه ها را اساسی و راهگشا دانست و گفت: در حال حاضر بطور کلی دچار اقتصاد عاریتی در فضای اینترنت شده ایم و از نگاه درونزا به این بخش فاصله زیادی گرفته ایم، در حالی که باید نگاه درونزا داشته و سواد رسانه ای خانواده ها را ارتقا بخشید.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر