فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20302
تاریخ انتشار: چ, 1395/05/20 - 11:36
خبر, نمین, شکوه فرهنگ,ویزیت رایگان ,غربالگری بیماری, جامعه بسیج, پزشکی اردبیل
غربالگری بیماران، ویزیت رایگان و شناسایی افراد نیازمند به مراقبت بیشتر یا انجام عمل جراحی از جمله کارهایی است که پزشکان متخصص و فوق تخصص استان اردبیل در اعزام به مناطق محروم و بویژه روستاهای دور افتاده انجام داده و به نتایج مهمی در امور پزشکی رسیده اند.

به گزارش شکوه فرهنگ به نقل از، غربالگری بیماران، ویزیت رایگان و شناسایی افراد نیازمند به مراقبت بیشتر یا انجام عمل جراحی از جمله کارهایی است که پزشکان متخصص و فوق تخصص سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل در اعزام به مناطق محروم و بویژه روستاهای دور افتاده انجام داده و به نتایج مهمی در امور پزشکی رسیده‌اند.

این نتایج مهم پزشکی در سفر 40 اکیپ آموزشی و بهداشتی از بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل به روستاهای شهرستان های نمین، پارس آباد و بیله سوار بدست آمده است.

 

محمد نوری رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار سبلانه درباره خدمات صورت گرفته توسط این جامعه پزشکی گفت: ویزیت رایگلان مناطق محروم، مرزی و سنی نشین از اول ماه مبارک رمضان درسه شهرستان نمین، بیله سوار و پارس آباد آغاز شده و تا انجام فاز نهایی کار ادامه خواهد داشت.

 به گفته وی آغاز ویزیت رایگان مناطق محروم، مرزی و سنی‌نشین از شهرستان نمین کلید خوررده و در این مدت 2500 نفر از اهالی 31 روستای نمین در قالب 40 اکیپ آموزشی و بهداشتی ویزیت عمومی شدند.

 

 

 البته ویزیت بیماران مناطق محروم توسط پزشکان بسیجی در مرحله ویزیت عمومی متوقف نشده و در ادامه طرح غربالگری از 2500  نفر ویزیت شده توسط پزشکان جامعه پزشکی اردبیل در شهرستان نمین، 600 نفر بنا به صلاحیت نیاز به ویزیت تخصصی دارند که معاینه تخصصی از همین هفته آغاز و تا هفته آینده ادامه دارد.

 همچنین ویزیت رایگان بسیج جامعه پزشکی اردبیل از مناطق محروم ، مرزی و سنی نشین در چهار فاز عملیاتی شناسایی و غربالگری با ویزیت عمومی، ویزیت تخصصی در قالب پَک تخصصی، اعمال جراحی در بیمارستان مرکز استان و پیگیری برای مراقبت بیشتر توسط اکیپی که پزشک عمومی، ماما، پرستار و کارشناس بهدشت دارد، صورت می گیرد.

نوری ادامه داد: در شهرستان نمین 600 نفری که ویزیت تخصصی تشخیص داده شده‌اند توسط متخصصانی از مرکز استان در بیمارستان نمین معاینه خواهند شد و در صورت نیاز داشتن به جراحی در بیمارستان علوم پزشکی در مرکز استان جراحی خواهند شد.

 

 

 به گفته رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل شایعترین بیماری شناسایی شده در بین بیماران 31 روستای نمین، بیماری های چشمی، قلب، عروق و گوراشی است که  علت آنها آب شرب ناسالم  و مواد غدایی غیر بهداشتی تشخیص داده شده است.

این مسئول می افزاید: از لحاظ بهداشت محیطی، در 31 روستای نمین که طرح غربالگری ویزیت رایگان در آن اجرا شده، آلودگی های عفونی و انگلی شایع است که با همراهی کارشناس بهداشت محیط حاضر در اکیپ پزشکی، راه های رفع این مشکلات به  مردم  آموزش داده شده و در صورت نیاز به سازمان های ذی ربط اطلاع‌رسانی می شود.

نوری ادامه داد: با شناسایی ریشه ای بیماری‌های روستاییان نمین و انعکاس آن به مسئولین مربوطه، گام‌های مفیدی برای رفع این مشکلات برداشته شده که نمونه های آن تامین بودجه برای آب شرب برخی روستا ها و لوله کشی‌های آب و فاضلاب است.

 

 

وی خاطر نشان کرد: جامعه پزشکی استان اردبیل با تمام توان برای رفع مشکلات مناطق محروم استان تلاش می کند و تا رسیدن  به نتیجه  دست از کار نخواهد کشید.

 به گفته رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان اردبیل ویزیت رایگان مناطق محروم، مرزی و سنی نشین به غیر از نمین در سایر شهرستان های مشمول این طرح با جدیت دنبال می شود و در پارس آباد 40 درصد کار انجام شده که نتایج با اتمام فازهای عملیاتی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر