فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20634
تاریخ انتشار: ي, 1396/04/25 - 18:13
استادیار پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه تهران مطرح کرد؛
شیوع سرطان معده در اردبیل/شهروندان تغذیه سالمی ندارند
استادیار پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه تهران از شیوع سرطان معده در استان اردبیل خبر داد.

به گزارش شکوه فرهنگ، محمد امانی بعدازظهر یکشنبه در برنامه ویزیت و مشاوره رایگان خانواده‌های کودکان تحت پوشش بنیاد حمایت از کودکان بی‌سرپرست و سرطانی اردبیل تصریح کرد: یکی از دلایل شیوع سرطان معده در اردبیل به تغذیه ناسالم از جمله انواع ترشی جات مرتبط است.

 

وی افزود: از سویی نوشیدن چای گرم، مصرف بالای نمک و شکر، مصرف پایین سبزی جات و میوه‌ها، چاقی و کم‌تحرکی، مصرف بالای گوشت‌های کبابی و مصرف بالای فست فود عوامل تشدید کننده سرطان‌ها از جمله سرطان معده است.

 

استادیار پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه تهران با تأکید به اینکه از دیگر عوامل شیوع سرطان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است، ادامه داد: لازم است شیوه‌های صحیح و عادت دو بار مسواک در شبانه‌روز فرهنگ‌سازی شده و به کودکان نیز آموزش داده شود.

 

امانی با تأکید به اینکه یکی از دیگر از سرطان‌های شایع در اردبیل سرطان روده بزرگ است، اضافه کرد: در خود اردبیل میزان شیوع بالا بوده و این در حالی است که این نوع از سرطان قابل پیشگیری است.

 

وی افزود: متأسفانه این باور غلط در بین شهروندان اردبیلی وجود دارد که هیچ بیماری ندارد و به عنوان مثال با وجود کهولت سن به پزشک مراجعه نداشته در حالی که بیماری‌هایی در غربال‌گری‌ها از افراد سالم شناسایی می‌شود.

 

فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به طرح ملی مبارزه با شیوع بیماری‌های غیر واگیر در اردبیل اضافه کرد: انتظار می‌رود شهروندان اردبیلی برای کاهش سطح ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر از جمله سرطان‌ها در این طرح مشارکت کنند.

 

وی به ضرورت اصلاح شیوه‌های زندگی و عادات تغذیه تأکید کرد و گفت: علاوه بر این مصرف مناسب ویتامین D، کاهش مصرف گوشت قرمز، ورزش و تحرک بدنی و کاهش مصرف دخانیات در اردبیل نیازمند فرهنگ‌سازی است.

 

منبع: مهر

انتهای پیام/*

ارسال نظر