فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20742
تاریخ انتشار: د, 1396/06/20 - 21:37
اولین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان اردبیل در نمین برگزار شد
اولین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان اردبیل، با حضور مسئولان، خیرین و علاقه مندان به کتاب در نمین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شکوه فرهنگ،مشاور استاندار و مدیر کل کتابخانه های استان اردبیل در اولین جشنواره خیرین کتابخانه ساز استان که در هتل احسانی نمین برگزار شد ضمن تبریک ولادت امام موسی کاظم(ع)، اظهار داشت: نمین جزء اولین شهرهای کشورمان است که به خانم ها اجازه داده شد تا به مدرسه بروند و به کسب علم و دانش بپردازند و به همین دلیل نمین بعنوان «شهر فرهنگی» از دیرباز در بین عام و خاص معروفیت داشته است.

 

رباب عزیزخانی گفت: اگر در جامعه ما کتابخانه سازی و مطالعه کتاب رواج پیدا کند  بچه هایی در جامعه تربیت خواهند یافت که در آینده خودشان رفاه اجتماعی را تامین خواهند کرد و به نهادهای خیریه دیگری نیاز پیدا نخواهند داشت.

                                                       

وی با اشاره به حمایت دولت روحانی از کتابخانه سازی و ترویج مطالعه کتاب در کشور گفت: قدم های موثری در دولت روحانی در رابطه با کتابخانه سازی صورت گرفته و نگاه دولت همواره به کتابخوانی مثبت است.

 

وی همچنین برخی از فعالیت های افراد خیرخواه در استان را نام برد و گفت: حدود 40 قطعه زمین در سطح استان به کتابخانه های عمومی اهدا شده است و افراد خیلی زیادی کتابخانه های شخصی خودشان را به کتابخانه های عمومی اهدا کرده اند.

 

وی ادامه داد: 13 باب از کتابخانه های استان به ارزش 7 میلیاد ریال توسط بنیاد علمی آموزشی قلم چی تجهیز و تکمیل شده اند و همچنین 5 باب کتابخانه نیز به ارزش 10 میلیاد ریال توسط بانک پاسارگارد ایجاد شده است.

 

وی در ادامه ذکر فعالیت های افراد خیر در استان گفت: در شهرستان سرعین یک کتابخانه به ارزش یک  میلیارد و 200 ریال توسط فردی خیر و بنیاد علمی آموزشی قلم چی تاسیس شده است و همچنین کمک های مادی زیادی توسط شهرستان ها به خصوص شهرستان بیله سوار شده است.

 

 معاونت ساسی و امنیتی استان اردبیل نیز در اولین جشنواره خیرین کتابخانه ساز ضمن  قدردانی از این حرکت عنوان کرد: در همه جوامع بشری و حتی در کشور ما نیاز است تا ارزش های اخلاقی و انسانی ترویج داده شود واز طرفی نیز سعادت و رشد انسان وابسته به افزایش اطلاعات و آگاهی شحص است و بهترین وسیله برای کسب این اطلاعات و آگاهی کتاب است.

 

ناصر نصیری ادامه داد: کتاب علاوه بر این که مستقیما اطلاعاتی در اختیار انسان قرار می دهد از طرفی نیز انسان را وادار به تفکر می کند که این تفکر و تعقل در رشد و تعالی انسان نقش زیادی ایفا می کند.

 

وی به اهمیت علم و کتاب خوانی پرداخت و گفت: انسانی که در جهت علم و دانش حرکت کند صاحب ارزش های انسانی نیز می شود و این باعث خواهد شد تا انسان دوستی و نوع دوستی در میان افراد جامعه مد نظر قرار بگیرد.

 

وی در رابطه با لزوم تجهیز کتابخانه ها گفت: امروز کتاب ها در اشکال مختلفی در اختیار افراد و جامعه قرار می گیرد بنابراین ما نیز باید تلاش کنیم تا کتابخانه ها به سیستم های جدید مجهز شوند تا کتاب ها در اشکال مختلف در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

 

وی در پایان گفت:  ترویج کتاب خوانی یکی از بزرگترین کارهای فرهنگی است و با تاسیس کتابخانه ها می توان به این هدف دست یافت.

 

در پایان این جشنواره از تمامی خیرین کتابخانه ساز و اهدا کنندگان کتاب با اهدای تندیسی تقدیر به عمل آمد.

 

 

انتهای پیام/*

ارسال نظر