فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20757
تاریخ انتشار: د, 1396/06/27 - 00:55
آیین سنتی تشت گذاری در نمین/ تصاویر
مردم شهرستان نمـین با برگـزاری آییـن سنـتی تشـت گـذاری به استقبـال ماه محـرم رفتند.

به گزارش خبرنگار شکوه فرهنگ، مراسم تشت گذاری، مراسمی سنتی است که در روزهای پایان ماه ذی‌ الحجه و عمدتا دراستان اردبیل و شهرستان های آن برگزار می‏شود و تشت های آب را که رمزی از فرات می باشد در مساجد و حسینیه ‏ها می‏اورند.

 

بعد از قرار گرفتن تشت ها در سکوهای مخصوص و در میان حزن و اندوه حاضران، دعای مخصوص خوانده می شود و از آب تشت به عنوان تبرک، اکثریت حاضران و عزاداران استفاده می ‌کنند.

 

  این آیین سنتی به تاسی از اقدام سالار شهیدان و یادآور رفتار جوانمردانه امام حسین (ع) در مقابل سپاه حر می باشد که به روایتی آن حضرت، در روز 27 ذیحجه‏، آب مشکها را در تشت ها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب‏ کردند.

 

آیین تشت‌ گذاری در استانهای آذری زبان، از ریشه ‌دارترین آیینهای ماه محرم است و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری سید و سالار شهیدان را نوید می ‌دهد.

 

هرچند که مراسم تشت گذاری از دوران صفویه در اردبیل برگزار شده و قدمتی چندین ساله دارد اما در دو سه دهه اخیر برگزاری این مراسم در برخی استانهای همجوار چون آذربایجان شرقی و غربی و زنجان، بناب، تالش و... نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

مردم شهرستان نمین نیز دیشب با برگزاری این آیین سنتی به استقبال ماه محرم رفتند.

 

 

انتهای پیام/*

ارسال نظر