فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 20808
تاریخ انتشار: ي, 1396/07/09 - 05:54
شــهرونـدان عنبـــرانی در روز عـــاشــورا بـا شــکوه خاصــــی به سوگــواری و عــــزاداری پرداخــــتند.

به گزارش خبرنگار شکوه فرهنگ، مردم اهل تسنن عنبران همه ساله در ایام ماه محرم الحرام بویژه عاشورای حسینی از راه های مختلف برای نشان دادن عشق و ارادت قلبی خود به نور چشمان رشید و دلاور رسول گرامی اسلام (ص) حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) استفاده می کنند.

 

 

مردم اهل تسنن عنبران مراسمات و عزاداری های کم نظیری در روز عاشورا دارند به طوریکه عزاداری هیئت‌های مذهبی و دستجات عزاداری همراه با عَلَم از مسجد خلیفه شریف عنبران شروع‌ شده و تا مقابل مسجد جامع ادامه می‌یابد.

 

 

مردم در بازار عنبران همراه با نوحه‌خوانی عزاداری کرده و با شرکت در مراسم سنتی شاه حسین، وای حسین که در لهجه محلی امروز شاخسی واخسی گفته می شود به محله امین جان می‌روند. بعد از حضور دسته عزاداری عنبران در محله امین جان، دسته عزاداری این محله نیز برای عزاداری در مراسمات عزاداری عنبران حضور پیدا می‌کنند.

 

 

عزاداران اهل تسنن عنبران توأم با سینه زنی " حیدر، علی" ، " شاخسی، واخسی" ، " شهید، یا امام حسین" ، " حسن، حسین" بیان می کنند.

 

 

برپایی محافل و مجالس تلاوت آیات قرآن کریم و اهدای ثواب آن برای شادی روح شهدای کربلا، تدارک و تهیه احسان و پذیرایی از عزاداران حسینی، برپایی نماز ظهر عاشورا و دعا برای بخشش گناهان از جمله برنامه هایی است که اهال بخش عنبران در ایام محرم و در کنار عزاداری روز عاشورا بجای می آورند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/*

ارسال نظر