فرهنگ جغرافیایی نمین

دانا

 

پایگاه خبری تحلیلی شمالغرب

شکوه فرهنگ نمینآخرین اخبارپربیننده ترین اخبار

کد مطلب: 21182
تاریخ انتشار: س, 1396/11/10 - 12:22
نگاهی به دستاورد های انقلاب اسلامی در شهرستان 60 هزار نفری نمین
شهرستان نمین با فرو پاشی رژیم طاغوت در سال 57 و استقرار نظام جمهوری اسلامی تحولات زیادی در حوزه های مختلف عمرانی، اقتصادی و فرهنگی – سیاسی به خود دیده است.

به گزارش خبرنگار شکوه فرهنگ، با فرو پاشی رژیم طاغوت در سال 57 و استقرار نظام جمهوری اسلامی امید به رفع محرومیت در سراسر کشور جوانه زد. در این میان شهرستان نمین کانون علم و فرهنگ با پیروزی انقلاب پله های ترقی را در زمینه های مختلف یکی پس از دیگری طی کرد .

 

شهرستان نمین در طول این 39 سال تحولات چشمگیری در حوزه های مختلف عمرانی، اقتصادی و فرهنگی – سیاسی به خود دیده است.  طرح های بزرگ شهرک صنعتی شماره 2، کارخانه سیمان، مجتمع تولیدی آرتا پلاست، ساخت شهرک های صنعتی و فعال بودن 550 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی نمین، وجود بیش ار 67  هزار هکتار سطح زیر کشت، ساخت راه های ارتباطی در مناطق شهری و روستایی، طرح های گازرسانی، توسعه شبکه برق رسانی، ساخت و بهره برداری سد و چندین طرح های دیگر چرخ توسعه در این شهرستان را به حرکت درآورده است.

 

البته نمونه های زیادی از دستاورد های انقلاب اسلامی در این شهرستان را می توان برشمرد اما در این گزارش تنها به گوشه هایی از پیشرفت های چشمگیر صنعتی، کشاورزی و ... اشاره شده است.

 

ساخت شهرک صنعتی شماره 2 به عنوان مهمترین شهرک استان اردبیل یکی از مهمترین تحولات توسعه ظرفیت های شهرستان و استان اردبیل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، طوری که هم اکنون 149 واحد تولیدی در این شهرک فعال هستند.

 

مجتمع تولیدی و صنعتی آرتا پلاست نمین اولین شهرک صنعتی خصوصی کشور و بزرگترین تولید کنندگان انواع لفاف های بسته بندی، موکت، الیاف، محصولات چوبی نئوپان در خاورمیانه است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به بهره برداری رسیده است و در قالب ۹ واحد تولیدی جداگانه بصورت سه شیفت کار می کنند.

 

 

از دیگر دستاوردهای انقلاب اسلامی وجود 6 نشان ملی گلیم و 2 نشان یونیسکو در گلیم بافی این شهرستان است در این میان شهر مرزی عنبران به دلیل داشتن دارهای گلیم بی‌شمار در زیر سقف خانه‌ها، در اقصی نقاط جهان شهره عام و خاص می باشد.

 

معدن عقیق سبلان بزرگترین معدن عقیق جهان از لحاظ ذخایر توده ای و رگه ای در شهرستان نمین واقع است که توانسته با عرضه 10 تن عقیق در سال از واحد های صنعتی پیشرو در اقتصاد این شهرستان باشد.

 

 

 با پیروزی انقلاب اسلامی در بخش کشاورزی و دامداری شاهد بهبود و افزایش چشمگیر انواع محصولات کشاورزی و باغی و دامی در شهرستان هستیم به طوری که انواع فراورده های دامی از این منطقه صادر می شود. بیش از 245 هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان نمین وجود  دارد و همچنین 6 هزار و 800 تن گوشت سفید سالانه در واحدهای صنعتی پرورش طیور شهرستان تولید می شود.

 

وجود مجموعه آموزشگاههای سطح شهرستان در مقاطع مختلف تحصیلی، ساخت دانشگاه پیام نور واحد نمین، دانشکده فناوری های نوین و دانشکده ادبیات و علوم انسانی پردیس نمین و افزایش سوادآموزان شهرستان که امروزه نرخ باسوادی در نمین 93/5 درصد را نشان می دهد و در این زمینه جزوه سومین شهرستان برتر در استان می باشد، از دیگر خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

ساخت چندین ورزشگاه و سالن ورزشی در سطح شهرستان و تشکیل و گسترش فعالیت هیئت های ورزشی که باعث جذب نوجوانان، جوانان و بزرگسالان شده است، از مهمترین خدمات 39 ساله نظام مقدس جمهوری اسلامی در شهرستان بوده است. به گونه ای که برخی از هیئت های ورزشی مانند ووشو و کاراته هر ساله مقام های کشوری و جهانی  را دارا هستند.

 

 

با این حال شهرستان نمین ظرفیت های مغفول مانده زیادی نیز دارد که به خاطر کم کاری و سیاست بازی برخی مسئولین توجه ویژه ای بدان ها نشده است که امیدواریم در سال های آتی با توجه جدی دولتمردان و مسئولین این شهرستان، پیشرفت ها و توسعه های روز افزون نمین را در سایه همدلی و اتحاد مسئولان، شاهد باشیم.

 

 

شهرستان نمین با جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر در شمال شرقي استان اردبيل و در فاصله 22 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

 

 

انتهای پیام/*

ارسال نظر